۱۳۹۲-۰۵-۲۳

در گفت‌و‌گو آذر طاهری با رادیو کوچه

به نام بي نام او
قابل توجه همراهان محترم عرفان حلقه
گروه خبری سایت
در گفت‌و‌گو آذر طاهری با رادیو کوچه
«تلاش برای صدور حکم اعدام محمد علی طاهری»
۱۳۹۲ مرداد ۲۲
اردوان روزبه / رادیو کوچه

«محمد‌علی طاهری» بنیان‌گذار جمعی موسوم «عرفان حلقه و طب مکمل فرادرمانی» است. در واقع این گروه به نوعی گرایش عرفانی و توان‌مندی روح برای کمک به درمان افراد باور دارند. آن‌چه که روشن است تا پیش از سال ۱۳۸۵ که اولین گزارش‌های امنیتی در خصوص عمل‌کرد‌ آن‌ها تهیه شده است به طور رسمی اجازه فعالیت داشته‌اند.

***************
فایل صوتی این مصاحبه در قسمت مرکز دانلود قرار میگیرد

گفته می‌شود یکی از علت‌های مهم حساسیت امنیتی در خصوص «عرفان حلقه» گسترش این حرکت جمعی در بین مردم بوده است. اشاره شده که به همین علت در سال ۱۳۸۷ با توجه به گزارش‌هایی که به کمسیون امنیت ملی مجلس رسیده، برخورد امنیتی با طرف‌داران این گرایش کلید می‌خورد.
دلیل‌های مختلفی برای برخورد با این جریان مطرح می‌شود. از دخالت در کار پزشکی تا ارتداد. در حالی‌که آقای طاهری این موارد را رد می‌کند و اذعان می‌دارد کار آن‌ها بدون دخالت در کار پزشکی و به نوعی «فرا درمان‌گری» است که هیچ ضرر و زیانی را متوجه فرد بیمار نمی‌کند. از طرفی آن‌ها اگرچه تاکید بر انتخاب «فردی» و برداشت شخص از دین دارند اما هیچ‌گاه با دین اسلام مخالفتی ابراز نکرده‌اند. بنیان‌گذار حلقه عرفان به دفعات در خلال این سال‌ها دست‌گیر شده است. او در فروردین سال ۸۹ توسط اطلاعات سپاه در منزل‌اش دست‌گیر شد و با اتهام تهدید علیه امنیت ملی ۶۶ روز را در زندان انفرادی اطلاعات سپاه گذراند و سپس با وثیقه صد میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

محمد علی طاهری باردیگر در ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ توسط عوامل امنیتی وابسته به اطلاعات سپاه دست‌گیر شد که پس از ۲۴ ساعت و گرفتن تعهد مجدد آزاد شد. در این میان برخی از تارنماهای وابسته به سرویس‌های امنیتی با انتشار فتوای برخی از مرجع‌های تقلید در خصوص «ارتداد» وی، وضعیت او را سخت‌تر کردند. به شکلی که وی پس از ۲۲ روز در ۱۴ اردیبهشت همان سال با اتهام «ارتداد» به زندان اوین احضار و بازداشت شد.
اما به نظر می‌رسد این‌بار مجموعه‌های امنیتی با جدیت در صدد حذف بوده‌اند. به نقل از نزدیکان آقای طاهری او در این مدت اجازه صحبت با وکیل خود را نیافته است، به طور مداوم در سلول انفرادی به سر برده و به‌طور محدود به سلول‌های دو و سه نفره منتقل شده است. از او اعتراف‌های تلوزیونی گرفته و به طور مشخص به خانواده وی گفته شد که در صورت صحبت در مورد وضعیت آقای طاهری آن‌ها نیز دست‌گیر خواهند شد.
ایجاد جو رعب و نگرانی به حدی بوده است که برخی از علاقه‌مندان به جریان «عرفان حلقه» در خارج از کشور به خصوص مالزی از اعلام در مجامع عمومی با توجه به تهدید به دست‌گیری خودداری می‌کنند. اینک بیش از دو سال است که محمد علی طاهری در بند دو الف اوین متعلق به اطلاعات سپاه زندانی است. خانواده وی اظهار می‌کنند که در ملاقات‌های کوتاه در حین انتقال به دادسرا از تلاش وی برای خودکشی مطلع شده‌اند. به گفته نزدیکان آقای طاهری او در اثر فشار‌های روانی و تهدید، تلاش برای خودکشی کرده است.
به گفته همین نزدیکان، وی در طول مدت دست‌گیری بارها تحت فشارهای روانی و فیزیکی برای اقرار بر علیه خود بوده است. باید اشاره کرد در آبان سال ۱۳۹۰ طی حکمی که توسط قاضی «پیرعباسی» صادر شده، وی به هفت سال زندان، نهصد و ده میلیون و پانصد هزار تومان جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است، اما به دلیل‌های مختلف حکم نامبرده به صورت تعلیقی مانده تا امکان اعمال فشار و تغییر روند دادرسی در پرونده باقی بماند.
گفته می‌شود گروه‌های وابسته به جریان امنیتی سپاه از فرصت تعلیق پرونده استفاده برده و به طور جدی بر روی «ارتداد» او که منتهی به «مهدور الدم» بودن و اعدام‌ خواهد شد، کار می‌کنند. این احتمال که وضعیت حکم نامبرده به مراتب از حکم اولیه هفت سال زندان سنگین‌تر و حتا در صورت وجود ادله ارتداد به اعدام منتهی شود، وجود دارد.
این شرایط و عدم برخورداری از حقوق مشخص متهم و حق قانونی مشاوره با وکیل و هم چنین ارعاب و تهدید پیاپی که خود او نیز در مرخصی که اسفند ماه ۱۳۹۱ به صورت استعلاجی به مدت شش روز داشته، بر آن تاکید کرده، باعث شده است که از حدود اوایل امرداد ۱۳۹۲ دست به اعتصاب غذای نامحدود بزند.
در حال حاضر از سویی احتمال صدور حکم اعدام و اجرای آن و از سوی دیگر وخامت حال جسمی به دلیل اعتصاب غذا، جان‌ آقای طاهری را تهدید می‌کند.
باید توجه داشت در طول سال‌های اخیر حاکمیت در ایران با حساسیت بالا نسبت به هر جریان اجتماعی و اعتقادی برخورد کرده است. اگرچه عموم این حرکت‌های اعتقادی و اجتماعی هیچ تداخلی با موضوعات سیاسی مرتبط با حاکمیت نداشته اند اما به نظر می‌رسد یک تهدید جدی از این ناحیه قلمداد شده‌اند. درویش‌های نعمت‌الهی، برخی گروه‌های اجتماعی نظیر عرفان حلقه، گروهی از طریقت اهل حق موسوم به «یارسان» و مواردی از این دست به طور جدی مورد حمله قرار گرفته‌اند.
اینک به نظر می‌رسد در این سکوت خبری در صورت عدم اقدام به موقع، باید منتظر خبرهای بد در مورد «محمد علی طاهری» بنیان گذار «عرفان حلقه» باشیم.

«آذر طاهری» خواهر «محمد‌علی طاهری» درباره آخرین وضعیت بنیان‌گذار عرفان حلقه می‌گوید:
ایشون در طول این دو سال و سه ماه معمول در سلول انفرادی بوده‌اند و اگر حتا در مواردی کسانی را با او همراه‌ کرده‌اند به دلایل دیگری بوده است. در این مدت از کوچک‌ترین امکانات حقوق بشری محروم بوده‌اند. وادار به اعتراف اجباری کرده‌اند و به نوعی بایکوت خبری کردند. از طرفی با توجه به این که اعتصاب غذای او وارد چهارمین هفته خود می‌شود از نظر جسمی بسیار ضعیف شده‌اند. قرار بود مشروط آزاد بشوند که منتفی شد. در اخرین دیدار ایشان بسیار ضعیف و نحیف بودند.
علت اعتصاب آقای طاهری چیست؟
به دلیل شرایطی که برای ایشون ایجاد کردند و این که هیچ وقت اجازه ندادند از خودشون دفاع کنند. از طرفی در یک قرنطینه هستند و شرایط داخل زندان هم مناسب نیست. هم چنین اعتراض به شرایط ظالمانه ای که برای ایشان به وجود آوردند.
تهدیدهایی که خانواده و شاگردان‌شان شده‌اند باعث شده است این اعتصاب غذا را پی بگیرند و این‌طور که گفته‌اند ادامه خواهند داد.
به نظر می‌رسد این‌بار مجموعه‌های امنیتی با جدیت در صدد حذف بوده‌اند. به نقل از نزدیکان آقای طاهری او در این مدت اجازه صحبت با وکیل خود را نیافته است، به طور مداوم در سلول انفرادی به سر برده و به‌طور محدود به سلول‌های دو و سه نفره منتقل شده است
آیا آقای طاهری شرطی برای شکستن اعتصاب غذایش گذاشته است؟
من فکر می‌کنم به دنبال تشکیل یک دادگاه عادلانه است و هم‌چنین رسیده‌گی به وضعیت نه تنها خودشان بلکه بقیه زندانی‌ها. زندانی‌هایی هستند که کسی نمی‌شناسد و در وضعیت مناسبی نیستند.
شما اشاره کردید اعتراض به حکم و تشکیل داده‌گاه در حالی که پیشتر از سوی قاضی پیرعباسی برای آقای طاهری حکم هفت سال زندان صادر شده است…
در واقع این پرونده بسته نشده است. قبلن ایشون رو به جرم اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات و لمس دست نامحرم به زندان و جریمه و شلاق محکوم کردند و در این مدت اتهام‌های دیگری نظیر «مفسد فی الارض و ارتداد» را مطرح کردند که این موجب نگرانی همه ما شده است.
البته آن طور که خودشان گفته‌اند به ایشان گفته شده که تحقیقات کامل شده و دارند به دادگاه می‌فرستند. در این مدت تلاش شده است حکم‌هایی از برخی علما در خصوص مرتد بودن آقای طاهری بگیرند که بتوانند حکم اعدام بگیرند برایش از طرفی او با اتهام مفسد فی الارض هم روبرو است. می‌دانیم تلاش شده است با جمع‌آوری افرادی که حتا به عده‌ای پیامک زده‌اند و طرح موضوع این که او می‌خواسته آن‌ها را از دین خارج کند اتهام واهی را به وی بزنند.
آیا آقای طاهری به جز فعالیت در حوزه عرفان حلقه و طب مکمل فعالیت دیگری هم داشته اند؟
به هیچ وجه. ایشان جز فعالیت در دو رشته مربوط به طب مکمل که کلاس‌هایی را در این رابطه داشتند و هیچ فعالیت سیاسی نداشتند و اصولن جریان عرفان کیهانی یک حرکت سیاسی نیست.
خانم طاهری، فکر می‌کنید برادر شما چه فعالیتی داشته است که تا این حد حکم سنگین برای‌شان صادر شده است؟
من فکر می‌کنم می‌توانیم مخالفین ایشان را به چند دسته تقسیم کنیم. به هر حال یک معلم بوده. هیچ فعالیت سیاسی نداشته و هیچ تهدیدی برای حکومت ایجاد نکرده است. او فقط سعی داشته است تا آن چه که به ادراکش رسیده است را در اختیار مردم دنیا قرار بدهد. مخالف‌های ایشان شاید کسانی باشند که با این آگاهی مشکل دارند. مانند باند‌های مافیایی داروسازی، مواد مخدر و کسانی که به منافع مادی و شخصی شان به خطر بیافتد.
شما اشاره به حکم اعدام کردید، در حالی که پیشتر هفت سال زندان برای آقای طاهری تعیین شده است، چه کسانی به دنبال تشدید این حکم هستند؟
کسانی که با توجه به موضوعاتی که از طرف ایشان گفته می‌شود منافع‌شان به خطر می‌افتد. البته ما اعتقاد داریم این افراد دچار ناآگاهی هستند و گروه عرفان حلقه برای همه آن‌ها طلب خیر و آگاهی دارد.
به نظر می‌رسد علی رغم شرایط بد آقای طاهری موضوع زندان و فشارهای وارده با ایشان در یک سکوت خبری قرار دارد، چه علتی برای این سکوت رسانه‌ای می بینید؟
من فکر می‌کنم چون استاد فعالیت سیاسی ندارد و به نوعی ما وارد کار سیاسی نمی‌شویم شاید برای گروه‌هایی که ما باید از حمایت آن‌ها برخوردار بشویم چندان حمایت نمی‌شویم.
به نوعی در اولویت نیست که بخواهند به این مساله بپردازند و در واقع مورد بی‌مهری خیلی از این جوامع قرار گرفته‌ایم.
امیدوارم در نظر داشته باشند که آقای طاهری یک نظریه پرداز است و بسیاری از تحقیق‌های او در حال بررسی در دانش‌گاه‌ها و مراکز معتبر علمی است و مخالفان او بار دیگر از منظری دیگر مسایل ایشان رو مورد بررسی قرار بدهند.


رادیو کوچه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر